Piece na pelet są bardzo proekologiczne. Są też niemal bezobsługowe i gospodarne. Co więcej warto uświadomić sobie o tym sposobie ogrzewania domu, kto powinien zwrócić na niego uwagę i z jakiego powodu warto w niego zainwestować?

Tekst został napisany na podstawie informacji ze strony internetetowej specjalistów w tej dziedzinie – firmy Domusa – kotły na pellet.

Dlaczego kotły na pelet są warte rozważenia?

Pomyśleć o nich powinien każdy, mając na uwadze ich bardzo ekologiczne funkcjonowanie, ale przede wszystkim gospodarstwa, do których nie został dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko lepszym wyjściem niż użytkowanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on wcale dwutlenku węgla, co jest w zasadzie diabelsko znaczącym argumentem w dzisiejszych czasach, ponieważ walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Dużo kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Kolejnym aspektem jest prawie kompletne zautomatyzowanie tych pieców. Same się rozpalają, same dozują paliwo i w odpowiednim momencie wygaszają się automatycznie. Jedyne co musisz przy nich robić to co parę dni dodać pellet i wyrzucić popiół.
  • Na rynku kupimy też kotły z opcjonalnym zasobnikiem CWU, na skutek czego będziemy mogli również grzać wodę.
  • Kotły na pellet są tańsze w użytkowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich koszt jest podobny do tych na gaz ziemny, ale tak jak mówiliśmy – jest to niesamowicie atrakcyjny sposób dla lokalizacji, gdzie ten nie jest dostarczony.

Jak dużo naszej uwagi potrzebuje kocioł na pellet?

Piece na pelet najczęściej posiadają tylko jeden przycisk, który włącza cały sprzęt. W ten sposób jednocześnie rozpalamy kocioł, uruchamiamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są chyba maksymalnie skomputeryzowanymi kotłami jakie znajdziemy na rynku. Mają system samoczynnego startowania i bez pomocy dawkują sobie paliwo. Istnieją też piece, które są sterowane za pomocą aplikacji na telefon. W ten sposób jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości kotła jaki mamy – z reguły będzie to mniej więcej 3-5 dni.

Jak wiadomo od razu po zakupie zalecane jest poprawnie ustawić piec na pellet, tak żeby nie spalał zbyt dużo paliwa albo powietrza. Aspekty te oddziałują na moc i spalanie pieca. Najistotniejszymi parametrami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie ustawić poprawnie pieca, albo nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to dobrze – zatrudnijmy do tego specjalistę. Czasem warto wydać więcej i upewnić się, że wszystko jest sprawne, niż przejmować się złym zużywaniem paliwa, brakiem ogrzewania w budynku czy awariami.

Pelet jest zaskakująco wygodny. Zrobiony jest z resztek po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w niewielkie walce lub kulki. Z tego powodu jest o wiele czystszy od węgla, w związku z tym pieca nie musisz myć tak często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt super łatwo się go dozuje.

Co warto wiedzieć o kotłach na pellet?

W szczególności zwróćmy uwagę na to jak dużo mamy dostępnego miejsca na ulokowanie pieca. Kotły różnią się rozmiarami w zależności od mocy, pojemności zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin jest wymaganych wymiarów. Producenci żądają minimalnej średnicy i wysokości komina. Dodatkowo niesamowicie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Dosyć ważne jest upewnienie się jaką gwarancję posiada nasz wypatrzony kocioł i jak daleko na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku istnieją kotły na sam pelet, ale także takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec bierzemy, gdyż dodawanie ekogroszku w kotle, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.