Czas zakończenia szkoły średniej to przed nastolatkami czas decyzji. Jest to decyzja, która może w przyszłości wpływać na resztę życia. Warto zatem podjąć ją dobrze.

Trzeba poznać różne alternatywy. Tylko szerokie spojrzenie pozwala na zminimalizowanie potencjalnych pomyłek.

Nauka czy praca? Wybierz mądrze!

Prawdą jest, że człowiek uczy się całe życie. Kończąc elementarną naukę każdy staje przed pytaniem – gdzie i w czym kształcić dalej? Na horyzoncie są studia oraz rozwój zawodowy. Żeby odpowiedno wybrać wiedzieć czego chcemy i co oferuje nam konkretne rozwiązanie.

Przez lata pokutowało w Polsce przekonanie, że ukończenie studiów jest gwarancją dobrych zarobków i prestiżu. Z dystansem patrzono na dostępne w lokalnym centrum szkolenia zawodowego kursy zawodowe w Krakowie. Rzeczywistość jednak zweryfikowała te teorie.

Absolwenci studiów często zmuszeni są do zarabiania w branżach odległych od ich wyuczonych specjalizacji. Prawdą jest, że z osób kończących dany kierunek tylko garstka może liczyć na zatrudnienie w zawodzie. Oczywiście, wszystko zależy tu od podejścia studenta – jego zaangażowania, samoświadomości i pomysłu na swój progres.

Na przeciwnym biegunie studiów są różnego typu kursy zawodowe. Centrum szkolenia zawodowego to jednostki, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych. Pozwalają nauczyć się konkretnych umiejętności, które często są dobrze płatne i dają więcej możliwości.

Kursy zawodowe oferowane przez takie centra przyjmują bardzo szeroki zakres tematyczny. Można wykonać kurs na podesty ruchome, kursy SEP, a także kursy pedagogiczne. Te ostatnie w dalszej kolejności dają prawo uczenia kolejnych pokoleń.

Dlaczego kursy zawodowe?

Kursy zawodowe to świetna opcja dla młodzieży, która chciałaby posiąść określony zawód. Centrum szkolenia zawodowego daje szansę wyboru jednej z wielu specjalizacji i rozwijania się w wybranym kierunku.

Decydując się na kurs na podesty ruchome, uczeń ma szansę na pracę w wielu sektorach gospodarki. Prace wysokościowe prowadzi się o każdej porze roku, w wielu miejscach. Do ich wykonywania niezbędne są specjalne uprawnienia, które można uzyskać kończąc kursy zawodowe. Popyt na tego rodzaju specjalistów również nie maleje.

Kursy SEP też cieszą się popularnością wśród czeladników. Wiedza i doświadczenie w obcowaniu z energią elektryczną – czyli elementem niewątpliwie napędzającym nasz świat – to duża wartość dodana do CV. Popyt na specjalistóww tej branży będzie jedynie rósł.

Osoby, które chciałyby przekazywać swoją wiedzę innym, mogą wybrać kursy pedagogiczne. Poznanie metodologii nauczania i ostateczne uzyskanie zaświadczenia pedagogicznego, powala znaleźć pracę w wielu instytucjach.

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając kurs zawodowy?

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsze są indywidualne upodobania i predyspozycje osoby dokonującej wyboru. Zatem kierunek, na który się zdecydujemy powinien pasować do naszego postrzegania świata. Zmuszanie się do czegokolwiek najczęściej przynosi odwrotne od porządanych skutki.

Przed podjęciem decyzji warto trochę pogłówkować. Dobrym pomysłem jest wizyta w centrum szkolenia zawodowego. Tego typu jednostki, podobnie jak uczelnie wyższe, co jakiś czas organizują dni otwarte, gdzie prezentują młodzieży swoją ofertę.

Kursy zawodowe mogą też być zalążkiem czegoś większego – z pewnością nie warto ich lekceważyć.