Schody to podstawowy element łączący piętra, używane są standardowo we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, aby były wygodne i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: Stolmark – producet schodów Trójmiasto.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i łatwe do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, zwłaszcza dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują sporo przestrzeni. Najlepiej zastosować je do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są bardziej komfortowe od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej można spotkać je na klatkach schodowych, gdzie ważne jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z szybko pokonać.

Schody łamane

Wybór schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Mają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo efektowne, lecz aby były wygodne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była za mała. Zabierają dość dużo przestrzeni, więc rekomendujemy użycie ich w większych pomieszczeniach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej praktyczny rodzaj, lecz gdy mamy niewiele miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w każdym miejscu. Kolejnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W domach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie posiadają widocznych podpór wydają się unosić, a ich atutem jest spora powierzchnia pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.