Przy tak wielu rodzajach kruszyw łatwo się zgubić. Który jest najlepszy do Twojego projektu? Przeczytaj więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest często wykorzystywane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to nazwa używana do opisania sypkiego surowca gruboziarnistego do średnioziarnistego. Popularne rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa odróżniają się materiałem, z którego pochodzą i wielkością ziarna, a każdy gatunek ma inne użycie. 

Rodzaje kruszywa

Można rozróżnić gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które zostały stworzone w wyniku erozji skał lub zostały uzyskane przez fizyczne rozkruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, lecz poddaje się je recyklingowi oraz obróbce termicznej, dzięki czemu tworzy się nowe kruszywa takie jak, np. keramzyt. Jeśli planujesz nabyć kruszywa w okolicy Trójmiasta to skieruj swoje kroki do Polgravel. Znajdziesz tam wszystkie gatunki omawianych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W budownictwie kruszywa zwykle wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70% całej masy mieszanki. W zależności od gatunku betonu wykorzystujemy różne rodzaje kruszyw. Do wyrabiania standardowego betonu używamy, m.in. granitu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiego betonu dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Często stosowany jest też piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie wybrać rodzaje kruszyw?

W zależności czego wymaga Twój plan, czy będzie to budowa domu, albo też przyozdobienie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć również jako ozdoby stawu. Często do tego celu wykorzystywane są otoczaki, które nadają naturalnego wyglądu. Kamienie i żwir często wykorzystywane są do aranżacji ogrodu. Zapełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy glebę przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i odpowiednie odprowadzenie wody. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci materiał odpowiedni do twoich potrzeb.