Budując mieszkanie, w którym będą schody, musimy być świadomi, że muszą one spełniać normy, które opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są w nim dane na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od typu obiektu, który jest budowany i ważne jest także to czy są to schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie więc schody możemy wybudować w mieszkaniu dwupoziomowym, a które będą odpowiednie do budynku użyteczności publicznej?

Jaka może być szerokość schodów?

Rozporządzenie szczegółowo definiuje jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w różnego rodzaju budynkach. Na przykład w domach jednorodzinnych będzie to przynajmniej 80cm, jednak najbardziej wygodne i najczęściej spotykane będą schody mające 1,1m. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, ale już inna jest sprawa przy zabudowach wielorodzinnych albo obiektach użyteczności publicznej. Schody w takich budynkach muszą mieć co najmniej 120 cm i identycznie jest w przypadku przedszkoli i żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym kryteriom i muszą posiadać jeszcze szersze schody, które mają szerokość przynajmniej 140cm. 

Wysokość i głębokość stopni w domach jednorodzinnych

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi warunków technicznych, w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwukondygnacyjnych stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, ponieważ wtedy staną się za bardzo strome. Optymalna wysokość to między 16 a 18 cm – wtedy schody są najbardziej komfortowe.

Inaczej sytuacja prezentuje się przy budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej, gdzie miara ta nie ma prawa przekraczać 17,5 cm. 

Dodatkowo rozporządzenie zawiera również informacje o ilości stopni oraz ich profilu. Budując schody powinniśmy być świadom, że bieg schodowy może posiadać maksymalnie 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku budynków.

Jeśli chodzi o głębokość stopni to sporo zależy od tego jaki jest to rodzaj schodów. W przypadku schodów prostych, rozporządzenie mówi, że stopnie powinny być głębokie na około 25-32cm. Jeżeli natomiast analizujemy schody kręcone, wachlarzowe albo zabiegowe, to powinno być to co najmniej 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. Na skutek tego schodzenie oraz wchodzenie po tego typu schodach będzie komfortowe i niegroźne. Jeżeli wybierzecie sprawdzonego producenta schodów to bez wątpienia zaproponuje Wam jakie wartości techniczne powinny one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie na pewno w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych obiektów budowlanych, przy szerokości schodów większej niż 4 m należy zastosować ekstra barierkę pośrednią.

Rozporządzenie także posiada zapis na temat największego możliwego prześwitu albo wymiaru przelotu między elementami wypełnienia balustrady, który nie może być większy niż 12 cm. Przepis ten dotyczy bloków, ośrodków oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej. Na dodatek poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, muszą być być co najmniej 5cm dalej niż schody.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury całkiem dokładnie mówi jakie schody należy zamontować, mimo wszystko zostawiaj nam spory wybór. Dzięki temu poza tym, że schody będą być ładne to będziemy pewni, że są bezpieczne i zgodne z przepisami. Pamiętajmy tylko o wynajęciu zaufanej firmy do produkcji i montażu schodów. Taką bez wątpienia odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i na terenie całego woj. pomorskiego