W ostatnim czasie coraz częściej można zewsząd usłyszeć rozważania dotyczące tego, co jest lepsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest jakkolwiek przejrzysta i niezwykle trudno stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Warto jednak zapoznać się z ich cechami i wybrać taki rodzaj ogrzewania domu, który pasuje do naszych oczekiwań oraz wymagań. 

Pellet i ekogroszek – porównanie

Pellet drzewny jest nowoczesny i niezwykle ekologiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnego rodzaju odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się nade wszystko jego efektywność, ale także oferowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczący sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkich kulek – stąd zresztą jego nazwa. Paliwo to charakteryzuje się przede wszystkim dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego efektywność; nie można także narzekać na ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Podsumowując – nie jesteśmy w stanie zdecydować, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami praktycznie się nie różnią, uzupełniają się także w zakresie wad oraz zalet. Przez to niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany sposób ogrzewania, powinieneś zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?