Wedle powszechnej opinii dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej powierzchni, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma dachówkami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu części. Wśród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie bardzo tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.