Dawno przeminęły czasy PRL-u, kiedy wśród mebli dostępne były tylko meblościanki i szafki w jednym fasonie oraz kolorze. Aktualnie planując projektowanie lub odnawianie domu mamy do sprawdzenia szeroki wybór mebli. Szafy na wymiar umożliwiają zaprojetkowanie w oryginalny oraz optymalny sposób naszej powierzchni. Zastanawiasz się czy nabyć szafę pod wymiar? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Szafa na wymiar i ich główne zalety

Projektując rozmieszczenie wyposażenia w całym mieszkaniu jak i w pojedynczym pokoju należy zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz harmonię projektu. Trzeba pamiętać o położeniu okien, drzwi, grzejników, otworów wentylacyjnych, występowania skośnego dachu itp. Jeśli konkretne lokum nie jest łatwe do zagospodarowania, doskonałym pomysłem są meble na wymiar, które można dopasować do każdego rodzaju pomieszczeń. W ten sposób zaprojektujesz w w najlepszy sposób wykorzystanie Twojej przestrzeni.

Gdzie najlepiej sprawdzą się meble na wymiar?

Dobierając meble na wymiar tak naprawdę ogranicza nas jedynie kreatywność oraz przeznaczony budżet. Można zaaranżować szafy w różnoraki sposób, tak aby przestrzeń została całościowo zagospodarowana. Producenci mebli na wymiar mają możliwość wyprodukowania mebli do każdego lokum. Szafy na wymiar doskonale nadają się do przedpokoju, gdzie zazwyczaj jest mało przestrzeni, ale dzięki optymalnemu zaprojektowaniu półek oraz drążków jesteśmy zdolni zmieścić bardzo dużo produktów.

Toaleta jest kolejnym, małym wnętrzem, gdzie przestrzeń do składowania jest mile widziane w jak największej ilości. Modne jest zabudowanie pralki poprzez nadbudowanie jej szafką z półkami, gdzie możemy przechowywać środki czystości czy też kosmetyki.

O czym musisz wiedzieć projektując szafę na wymiar

Szczególnie należy brać pod rozwagę odpowiednie gabaryt szafy. Nie zapominaj o grubości korpusu i drzwi szafy, które zabierają dodatkowo przestrzeń. Projektując już środek szafy wybierz najbardziej optymalną głębokość (ok. 60-70 cm), aby ubrania umieszczone na wieszakach bezproblemowo znajdowały się w szafie. W sytuacji niewielkiego miejsca nadadzą się także szafy o mniejszej głębokości, które będą użytkowane w formie półek. Następnym krokiem jest selekcja drzwi – najczęściej wybierane są tracyjne drzwi otwierane oraz przesuwne.

Fronty rozwierane nadadzą się w szafach, które nie posiadają dużych wielkości skrzydeł i swoją wagą nie będą nazbyt obciążać zawiasów. Natomiast drzwi przesuwne doskonale odnajdują się w przypadku, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na otwieranie drzwi. Ponadto sprawdzają się z cięższymi i obszerniejszymi frontami, które mogą być zaprojektoane aż pod sufit. W przypadku wybrania drzwi przesuwnych powinno się pamiętać o kolejnym miejscu na szyny. Wnętrze szafy można zaaranżować już wedle swoich upodobań dzięki rozmieszczeniu półek, drążków czy szuflad.