System podatkowy jest w Polsce mocno rozbudowany. Jego funkcjonowanie bazuje na licznych wyjątkach, aneksach czy ulgach. Przeciętnemu Polakowi ciężko jest się w tym połapać.

Jeśli osoba ma więcej niż jedno źródło zarobków sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także stałe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznych błędów. Korzystają na tym przede wszystkim instytucje, a tracą jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, często niezbędna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to fach, który zyskuje coraz więcej odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich przypadkach może być dla nas pomocny?

Optymalizacja podatkowa i nie tylko – czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to zawód, która łączy w sobie rolę prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres obowiązków jest znacznie bardziej rozległy niż działania księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi niuansami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w skutecznym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza kapitału swoich klientów. Zatem, doradca podatkowy poruszając się w granicach prawa, wyszukuje okazji do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest przedstawicielem swoich klientów w konfrontacjach z różnymi instytucjami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi otrzymać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych wymaga się działań etycznych, zgodnych z prawem, jak również zachowania tajemnicy zawodowej.

Doradca podatkowy – sposób na niższe podatki?

Do doradcy podatkowego powinniśmy się zgłosić w momentach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy wywołują niepokój. Doradca przedstawi nam potencjalne z punktu widzenia prawa wyjścia z sytuacji. Często takie doradztwo pozwala znacząco obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa.

Doradca podatkowy jest przydatny w chwili gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy państwo wymaga od nas poniesienia danych opłat wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Ponadto doradztwo podatkowe polega na badaniu kondycji finansowej organizacji. Jego aktywność przyczynia się do wzrostu świadomości odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując kooperację z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Gdzie znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego warto wziąć pod uwagę opinie o nim. Część z nich z łatwością znajdziemy w internecie. Warto również samodzielnie rozpoznać sprawę, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego zagadnienia poważnie.